hacamat nedir? hacamat Tedavisi

Sülük Tedavisi

Sülükle tedavisi, antik çağlardan beri hekimler tarafından tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Sülük tedavisi ile ilgili ilk kaynaklar Babil’li hekimlere kadar gitmektedir. Yine MÖ. 3. yüzyılda Mısır hekimlerinin vazgeçilmez tedavi yöntemleri arasında yer aldığı bilinmektedir. İbn-i Sina’nın kitaplarında da sülük tedavisi yerini almıştır. Ne var ki, 20. yüzyılda doğadan elini çeken insanlık sülük tedavisini unutmuştur. Amerikalı araştırmacı Roy Sawyer sülüklerin potansiyel tedavi edici etkilerini ortaya koyup dünyanın ilk modern sülük üretim çiftliğini (Biopharm – İngiltere) kurmakla, sülüğün tıbbi kullanımı günümüzde tekrar hatırlanmıştır.Tarihsel bir tedavi yöntemidir. Tıbbi sülük olarak isimlendirilen Hirudo Medicinalis, Hirudo Verbana ve Hirudo Orientalis adı verilen hayvanlar kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Tedavide sülüğün vücutta bulunan durağan kanı boşaltmasının yanı sıra sülüğün salyasında bulunan 106 değişik enzim sayesinde şifa sağlamaktadır.

Sülük Tedavisi Nedir?

Son yıllarda yapılan çalışmalarda sülüğün salyasında insan vücudu için yararlı olan ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek 106 değişik enzim tespit edilmiştir. Eski tarihlerden beri sülüğün bazı hastalıklara iyi geldiği biliniyordu. Ancak, tıbbın ve laboratuvar imkanlarının yeteri kadar gelişmemesi sebebiyle bu şifanın kesin kaynağı tespit edilemiyordu.Son yıllarda bilim adamlarının yapmış oldukları bilimsel çalışmalarda sülüğün salyasında bulunan enzimler tespit edilmiştir. Bu nedenle, sülük tedavisi yeniden ve bilimsel kanıtları ile gündeme gelmiştir.

Sülük tedavisi medikal ozon tedavisi ile birlikte uygulanması halinde sülüğün faydalı etkilerini artırmaktadır. Bu ikilinin birlikte uygulanmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Gerek Sülük tedavisi ve gerekse ozon tedavisi doğal tedavi yöntemleri olup, yan etkileri yok denecek kadar azdır. Ayrıca tüm vücut sağlığı için faydalı bir çok etkileri mevcut olduğundan uygulanmasında hiç bir sakınca yoktur. Sülük ve ozon tedavisi sadece hastalarda uygulanmaz. Yılda iki kez sülük ve ozon tedavisi almak insanın bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı korur. Yaşlanmayı geri alır, antiaging etki yapar. Şekeri, tansiyonu, damar sistemini düzenler. Baharda ve sonbahar aylarında kışa girerken sülük ve ozon tedavisini mutlaka yaptırın.

Sülük Tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

Sülük tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında son derece faydalı etkilere sahiptir.

Sülükle tedavi ayrıca epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra sülük tedavisi ortopedi ve rekonstrüktif cerrahi kapsamında, kangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle koruyucu tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan sülük tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.

SÜLÜK NASIL TEDAVİ EDİYOR ?

  • Sülük insan vücudundan kan emerken bir çok salgısını insan vücuduna zerk eder.
  • Kan pıhtılaşmasını engelleyici madde(Antiagregan)
  • Oluşmuş pıhtıyı eritici madde (Fibrinolitik madde)
  • Ağrı kesici (Analjezik ve antiromatizmal madde)
  • Mikrop öldürücü (Antibakterial madde)
  • Tansiyon dengeleyici (Antihipertansif madde)
  • Kas gevşetici ve sinirleri sakinleştirici (Anksiyolitik madde)
  • Koruyucu (Preventive madde)
  • İşte bu enzimler sayesinde şifa oluşmaktadır.