MANUEL TEDAVİ

Manuel tedavi tanımına değinmeden önce manuel tıptan söz etmek istiyoruz. Manuel tıp daha çok fizik tedavi yöntemlerinde tercih edilen manuel tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde, eğitimi ve kullanımında çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. Çok eski tarihlerden beri uygulanmaya devam edilmektedir. Örneğin Antik Yunan’da birçok hastalığın tedavisinde kullanılan tıp yöntemiydi.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi el ile uygulanan tedavi yöntemidir. Herhangi bir cihaz ya da makine kullanımı olmaz. Manuel terapide uygulayıcılar, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Manuel terapinin diğer tedavilere göre birden çok avantajı bulunmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha kısa sürede etkili olur. Tek seansta bile ağrının büyük kısmı giderilebilir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Problemli olan bölgeye direk müdahale edildiği için hızlı ve etkili bir çözüm sağlar. Hiçbir yan etkisi yoktur. Herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez. Tamamen doğal yöntemler ile tedavi edilir. Uygulamalarda tamamen kanıta dayalı tıp ve klinik bilgileri kullanılır. Manuel terapi tüm bu avantajlarından dolayı diğer tedavi yöntemlerinden daha öndedir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Manuel terapi el ile uygulanan fizik tedavi yöntemlerinden biri olduğunu yukarıda belirtmiştik. Peki, hangi hastalıklarda etkili bir yöntemdir?

 • Özellikle bel bölgesinde oluşan rahatsızlıklarda etkilidir. Örneğin; bel kayması, bel rahatsızlığı, bel fıtığı, faset eklem blokajları, kanal daralması,
 • Diğer bir etkili olduğu bölge ise boyundur. Boyun rahatsızlıkları; boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, faset eklem problemleri, boyunla ilişkin baş ağrısı gibi bölgelerde etkilidir.
 • Omuz problemleri için de manuel terapi öneriliyor. Kas yırtılması, Donuk omuz, İmpingement (sıkışma) sendromu gibi problemlerde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Etkili olduğu bir başka bölge ise el bileğidir. El bileği problemleri; Karpal tünel sendromu, Dequervaintenosinoviti, dupuytrenkontraktürü gibi sıkıntılara çözüm bulmaktadır.
 • Kırık sonrası rehabilitasyon: Özel limitasyon açma teknikleri üzerinde de kullanılmaktadır.
 • Etkili olduğu bölgelerden biri de diz rahatsızlıklarıdır. Diz rahatsızlıkları; Menisküs yırtıkları, ön-yan-arka çapraz bağ yırtıkları, diz protezi sonrası rehabilitasyon, kondormalazipatella, genuvarum-valgum-rekurvatum problemleri gibi sorunların çözülmesinde yardımcı olur.
 • Başka bir bölge ise ayak bileği rahatsızlıkları; topuk dikeni, halluksvalgus, tarsal tünel sendromu, morton sendromu-nöroması gibi hastalıkların tedavisinde uygulanır.
 • Ve son olarak Kalça problemleri; Kalça çıkığı, Priformis sendromu, Koksartroz, Kalça protezi sonrası manuel terapi uygulanmaktadır.
 • Dirsek ve el bileği rahatsızlıkları

Çoğunlukla yukarıda verilen hastalıkların tedavisinde doğal yöntemler ile uygulanmaktadır. Hızlı ve etkili bir çözüm yöntemidir.

Manuel terapi faydaları arasında yukarıda saydığımız avantajları söyleyebiliriz. Tedavinin tamamen doğal yöntemler ile uygulanması, aynı zamanda hiçbir yan etkisinin bulunmaması yer alıyor. Bunun yanı sıra bölgesel bir tedavi yöntemi olduğu için direk problemli bölgeyi tedavi etmeye yarıyor. Manuel terapi avantajları arasında ise başarı oranı gerçekten çok yüksektir.

Manuel Terapinin Amacı Nedir?

Manuel terapi birçok hastalığın tedavisinde etkin bir şekilde tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Ancak ilk amacı ise bozulmuş olan eklem ve adale kayması disfonksiyonları tespit etmek ve tespit edilen bu bozukluğu yapılan bazı manevralarla düzeltmektir. Manuel terapinin bir başka amacı ise omurga ve çevre dokulardaki kaslar, tendonlar, ligamanlar, kemiklerine çeşitli güç uygulayarak, omurganın v eklemlerin normal hareket etmesini sağlamaktır. Ve de bozulmuş biyomekanik yapının düzelmesinde ve ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Manuel terapinin herkes tarafından uygulanması doğru değildir. Yani herkese güvenip bu tedaviyi yaptırmayınız, yanlış tedavi ile sorunlarınız daha da büyüyebilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimleri ve bu alanda eğitimini almış kişiler tarafından uygulanması gerekiyor.

Manuel Terapi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Manuel terapi yöntemini uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır.

 • Net bir şekilde hangi sıkıntınızın olduğunu saptamış olmak zorundasınız. Çünkü Manuel terapiye veya herhangi bir fizyoterapiye başlamadan önce, terapistiniz, herhangi bir riski önlemek için terapi uygulanacak bölgenin kas, kemik ve sinir hasarını tespit etmek için ayrıntılı bir değerlendirme yapar.
 • Hamilelerde çok dikkatli olması gerekiyor. Çocuk sağlığı ve kendi sağlığı açısından dikkatli olması lazım.
 • Hastanın durumuna özel tedavi uygulanması gerekiyor.
 • Fizik Tedavi uzmanı detaylı omurga muayenesiyle manipule edilebilir, lezyonun yerini saptamalıdır.Bu değerlendirme dikkatlı bir gözlem,omurga hareketlerinin incelenmesi ve palpasyonla pasif segmental omurga hareketi muayenesi şeklinde olmalıdır.
 • Bazı durumlarda manuel terapi tedavisi uygulanmamalıdır. Stabil olmayan kırıklar, şiddetli osteoporoz, omurga tümörleri, osteomyelithamilelik, paget hastalığı, Caudaequina sendromu, Hipermobil eklemler Konjenital kanama bozukluğu ve en önemlisi yetersiz ustalık manipulasyonlarda en önemli kontrendikasyondur.

Manuel Terapi Nasıl Uygulanır?

Manuel terapi teknikleri üçe ayrılmaktadır. Yumuşak doku tekniği, artikülasyon tekniği ve spesifik eklem mobilasyonu olarak üçe ayrılmaktadır. Manuel terapi tedavisinde uygulayacak olan kişinin uzman olması gerekmektedir. Sıkıntılarınızı belirttikten sonra manuel terapi tedavisine başlanabilir. Masaj da dahil olmak üzere yumuşak doku ve kaslara basınç uygulanır. Uygulanan bu basınç kasları rahatlatır, dolaşımı artırır, hasarlı dokuyu parçalamaya yardımcı olur ve yumuşak dokulardaki ağrıyı azaltır.

Farklı hızlarda (yavaştan hızlıya) hareketler içeren mobilizasyon / manipülasyon yöntemi kemik ve eklemleri bükmek, çekmek veya kuvveti itmek (hafiften kuvvetliye) ve germek (‘genlik’ olarak adlandırılır) için kullanılır.

Sık sık belirttiğimiz gibi de manuel terapi tedavisi uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Manipulasyona hazırlamanın da üç aşaması vardır. İlk olarak hastaya pozisyon verilmesi gerekmektedir. Gevşeme elde etme ve mobilizasyon işleminden sonra manipulasyona geçilir. Manipulasyonda omurga rotasyonuna, ani fakat son derecede hafif nazik bir hareketle bir miktar daha rotasyon kazandırır.

Manuel Tedavide Ağrı Sızı Olur mu?

Manuel tedavi çeşitli kas sistemi ve eklem sistemi rahatsızlıklarında kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Manuel fizik tedavi yöntemi olan ve oldukça etkili yöntemlerden birisidir. Çeşitli streslerden ve hareketsizlikten dolayı oluşan eklem ağrıları tedavisinde kullanılır. Bu tarz ağrılar yaşam kalitesini düşüren ağrılar olarak görülmektedir. Ve doğal yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Manuel terapi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğru kişiler tarafından uygulandığı zamanlarda ise hastanın şikayetlerinde büyük oranda azalmaktadır. Ancak doğru bir şekilde yapılması gerekir. Ve de aynı zamanda belirli zaman aralıklarında manuel terapi yöntemini uygulamanız gerekiyor.

Asya Cupping olarak uzman kadromuz sayesinde manuel terapi tedavisi uygulamaktayız. Aynı zamanda hacamat ve birçok alternatif tıp eğitimleri de verilmektedir. Uzmanından bilgi almak için iletişim numaramız ile bizlere ulaşabilirsiniz.